Добавляем загрузку с NVMe на Gigabyte GA-970A-DS3P FX

31 Янв от Олександр Тюрін

Добавляем загрузку с NVMe на Gigabyte GA-970A-DS3P FX

NVMe це сучасні твердотілі накопичувачі, підключені шиною PCI Express. «NVM» у назві специфікації позначає енергонезалежну пам’ять, якою у SSD повсюдно слугує флеш-пам’ять типу NAND.

У сучасних комп’ютерах та ноутбуках є спеціальні роз’єми M.2 для підключення накопичувачів NVMe. Але що робити коли у вас не зовсім сучасна материнська плата, у якій нема роз’єму M.2 NVMe, або є роз’єм M.2 але він тільки з підтримкою SATA? Коли на материнській платі немає роз’єму M.2 NVMe, але хочеться високу швидкість запису на диск, то потрібно використати адаптер M.2 — PCIe (з підтримкою NVMe накопичувачів).

Купив і я собі такий: AgeStar PCIe 3.0 X2 for SSD M.2 NVMe (AS-MC02) з підтримкою як NVMe так і SATA M.2 накопичувачів. Він вставляється у слот PCIe x4 на материнській платі і у моїй платі є такий зайвий роз’єм — тобто усе повинно працювати.

Після підключення диску і запуску комп’ютера, у системі бачимо цей диск і маємо два варіанти використання: просто для зберігання даних (якщо це те, що вам потрібно далі можна не читати) або для завантаження операційної системи. Якщо ви хочете використовувати NVMe для завантаження операційної системи, то може статися що ваш UEFI не підтримує NVMe диски (не бачить їх) і завантажити з них не може нічого. Саме такий варіант був у мене.

Пошук в інтеренті привів на сайт winraid.level1techs.com з статею «howto get full nvme support for all systems with an ami uefi bios». Я перевірив свій UEFI BIOS і виявилось що вiн від фірми AMI — тобто шанси є.

Далі я почав виконувати усе що було написано у статті:

1) Потрібен архіватор, в мене вже був 7zip.

2) Потрібно скачати ПЗ для редагування UEFI. Сайт рекомендував CodeRush`s UEFItool і я його скачав: UEFITool_v0.28.0 .

3) UEFI BIOS для моєї материнської плати: 970A3PFX.F1

4) Модуль EFI NVME BIOS (його ми будемо вставляти в наш UEFI). Таких модулів є дві різних файли:

a) NvmExpressDxe_5.ffs від 09/20/2021 — найбільш рекомендований для систем без підтримки NVMe;

б) NvmExpressDxe_Small.ffs від 04/01/2018 — рекомендовано для BIOS з обмеженою кількістю вільного для запису простору.

Підготовку закінчили, тепер починаємо робити «магію».

Запускаємо UEFITool і відкриваємо наш файл UEFI BIOS.

UEFIДля того, щоб знайти в який розділ записувати модуль NVME, робимо текстовий пошук по назві DXE

Перевіряємо, щоб в цьому розділі був модуль CSMCORE.

Якщо усе правильно, опускаємось униз нашого розділу до вільного місця «free space».

Клацаємо на модуль, який вище ніж «free space» і натискаємо  в меню «action» -> «file» -> «insert after». Відкривається вікно у якому нам потрібно обрати файл модуля NVME. Я обираю NvmExpressDxe_5.ffs і він додається у вільне місце. Тепер потрібно зберегти наш файл UEFI BIOS і пів справи зроблено.

Беремо флешку ,відформатовану в FAT32, копіюємо на неї наш новий файл UEFI і перезавантажую комп’ютер. Захожу в BIOS і завантужую наш «пропатчений файл».

Перезавантажуюсь ще раз, заходжу в BIOS і перевіряю чи з’явився новий пункт в меню завантаження — в мене з’явився пункт завантаження з пристрою «pm».

Далі я завантажую інсталяцію Windows 10 (можна 8 або навіть 7), встановлюю windows на мій новий диск NVME. Усе проходить доволі швидко і головне усе працює!

Розповідати, що NVME працює швидше за SATA, не має сенсу.

Для тих, хто дочитав до кінця і ліниться робити усе своїми руками, викладаю патчений  UEFI BIOS

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *